Za okny zima, doma příjemné teplo

Mnoho z nás už se myšlenek na zimní počasí vzdalo, přesto jsme se i v nížinách dočkali alespoň poprašku sněhu a zimní atmosféry. Není nic lepšího, než z procházky přijít domů, kde je příjemné teplo.

Sázka na dřevo

Bez ohledu na sníh je potřeba během zimy zajistit v rodinných domech teplo, aby jejich obyvatelé nemuseli chodit ve svetrech a teplých ponožkách. V současnosti probíhá výměna kotlů na uhlí za ty na jiný druh paliva, jako jsou dřevní pelety. Ty se vyrábí jako vedlejší produkt ve dřevozpracujících závodech, protože jsou z pilin a hoblin a pod velkým tlakem se lisují do tvaru malých pelet v přilehlých výrobnách. Pelety se vyrábí bez použití chemických pojiv nebo lepidel, což zaručují i přísné požadavky a regulace norem, řadí se tak k ekologickému palivu. Navíc jsou většinou pelety vyráběny i spotřebovány v republice a tak se šetří i na dopravě a pohonných hmotách. I proto jejich cena podléhá minimálním cenovým výkyvům.

Na topení myslete včas

Přesto se ani peletám určité rozdíly v cenách nevyhýbají, ovlivňuje je však topná sezóna, během níž jsou nejdražší. To se však děje i u jiných typů paliv, proto se vyplatí se na zimu připravit a pelety si objednat dříve, kdy je cena výhodnější. Kromě vytápění domu si ale často chceme v zimě odpočinout u krbu nebo krbových kamen, i když s nimi nutně nepotřebujeme zvýšit teplotu v domě. Krb nám slouží spíše pro příjemnou atmosféru, při které si rádi čteme nebo trávíme čas s rodinou. Do krbu jsou více než pelety vhodné dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a minimální odpad. Můžeme si tak užívat příjemné teplo bez nutnosti každou chvilku vstávat a přikládat, což nás z odpočinku často ruší. Teplo a sucho patří mezi základní potřeby bydlení, abychom se cítili příjemně. Brikety i pelety jsou snadný zdroj tepla, který nemusíme nijak předem připravovat, štípat a řezat a snadno se skladují. Kdykoli je tak máme po ruce.

Publikováno: 22. 01. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Ivana Vlčková