Víte, co je kouřovod?

Už jste někdy slyšeli o kouřovodu? Mnozí vůbec netuší, co si pod lehce archaickým pojmem představit. Ač si lámou hlavičky sebevíc, jen málokdo tuší, že se se jedná o obyčejný komín. Věc, která se tyčí nad našimi střechami a dělá nám neopakovatelnou službu. Obyčejný komín totiž dokáže neobyčejné věci. Přivádí našemu topeništi čerstvý vzduch, který každá kamna potřebují k hoření ohně a zároveň z nich odvádí zplodiny, které by nás zadusily. Komín je velký pomocník, kterého člověk docení až v okamžiku, kdy nefunguje tak jak má. Zažili jste někdy kouřící kamna? Nebo vám z komínu dokonce někdy lítaly jiskry? Věřte, že není o co stát. Komíny si zaslouží naši pozornost a veškerou péči. Jen tak si budeme užívat plného pohodlí a pocitu bezpečí.

Komíny CIKO

Komínové systémy se dělí na zděné a nerezové. Oba dva mají svá pro a proti. Zděný komín musí mít pevný stabilní základ a je velmi složitý na postavení. Nerezový komín je flexibilní a dá se postavit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Komíny CIKO osloví nejen svými technickými parametry a kvalitou, ale i jednoduchou výstavbou a designem. Komínové systémy CIKO jsou za zajímavé ceny dostupné na stavebninách a u odborných montážních firem.

Kvalitní NEREZ

Nerezové komíny mají jako základní prvek komínovou vložku zhotovenou z vysoce jakostního plechu tl. 0,6 mm nebo 1,0 mm. Použitý kvalitní materiál spolu s nejmodernější technologii svařování v ochranné atmosféře argonu garantují vysokou kvalitu a dlouhou životnost spoje. Jednotlivé komponenty nerez komínu jsou při montáži zasouvány do 8 cm dlouhého hrdla v dolní a horní části dílu. Tím vznikne dokonale pevný a těsný spoj a kvalitní nerezový komín.

Proč vložkovat?

Pro odkouření moderních spotřebičů na tuhá paliva (hlavně uhlí a peletky) se doporučuje zvážit variantu vložkování komínů izostatickými keramickými vložkami. Tyto vložky mají zvýšenou odolnost proti působení agresivních kondenzátů vznikajících při odvodu spalin od kotlů s vysokou účinností a relativně studenými spalinami. Komínové vložky kouřovod chrání nejen z hlediska trvanlivosti, ale i bezpečnosti. Velmi eliminuje riziko samovznícení sazí nebo proniknutí žhavých jisker až na povrch střechy. Komínové vložky se nejčastěji vyrábějí ze třech typů materiálů – nerezové, šamotové a plastové. To vše samozřejmě v mnoha variantách provedení. Stačí si jen vybrat a budete mít komín v cajku.

Publikováno: 16. 04. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ivana Vlčková