Izolace střechy jako nejdůležitější krok celé stavby

Stavba domu je klíčový krok v životě lidí. Když už přijde toto rozhodnutí, očekává se, že se zasadí strom a “zadělá” na dítě. Jenže aby k těmto nadcházejícím krokům mohlo dojít, musí být stavba dokončena s úspěchem. Nesmí se podcenit ani jedna fáze, která udělá dům domem. Zejména se nesmí zapomenout na zateplení šikmé střechy, což je jeden z klíčových faktorů ovlivňujících nejen energetickou náročnost rodinného domu, ale také životnost stavby jako takové.

Izolace střechy je nadmíru důležitá

I když bychom na seznam toho nejdůležitějšího, co musíme udělat při stavbě domu, našli vícero věcí, izolace střechy je na prvním místě. Nejen, že je střecha ochráncem proti nepřízni počasí a povětrnostních podmínek, ale také prodlužuje životnost stavby a snižuje její energetickou náročnost, jak bylo zmíněno. Pokud se tato fáze stavby domu podcení, může to mít nemilé důsledky.

Mnoho lidí se domnívá, že izolace střechy je něco, co oceníme jen v zimních měsících, kdy se topná sezona rozjíždí na plné obrátky. Jenže ve skutečnosti kvalitní izolaci oceníme i v teplých měsících, kdy se zamezí vniku extrémního horka hlavně do podkrovních místností.

Chystáte se zateplovat? Zvolte správný materiál

Pokud vaše střecha nedisponuje zrovna kvalitním zateplením, je načase se pustit do její obnovy. Vaším prvním krokem bude výběr správného materiálu, který bude při zateplování použit. V tomto případě není dobré výběr jakkoli uspěchat. Správnou volbou nebývá ani ten nejlevnější, ani ten nejdražší materiál. Obvykle je to ten, který má adekvátní poměr ceny a výkonu. To je jeden z rozhodujících faktorů.

Kromě toho je klíčové zjištění, jakou životností daný materiál disponuje. Rozhodně neinvestujte do takového, který má životnost příliš krátkou, abyste zanedlouho neinvestovali do zateplení znovu. Obecně platí, že čím delší životnost daného materiálu bude, tím lépe.

Publikováno: 29. 06. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ivana Vlčková