Co dělat, když vám praskne sklo u krbu či kamen?

Prasklo vám žáruvzdorné sklo u vašich krbových kamen, krbu či kamen? Důvodů může být mnoho od mechanického poškození přes neodbornou montáž až po zteřelou těsnicí šňůru. Na vině je možná i špatná kvalita samotného skla. Každopádně jedno je jisté – musíte ho vyměnit. Vždy si můžete pozvat odborníky, žáruvzdorné sklo ale pravděpodobně zvládnete vyměnit i svépomocí. Jak na to, abyste zamezili opětovnému prasknutí nového skla?

Postup výměny žáruvzdorného skla

Nejdříve vyjměte poškozené původní sklo z rámu. Šroubky povolujte pomalu a s citem, aby se neukroutily či nestrhaly v závitech. Nepůjdou-li vám uvolnit, použijte olej pro uvolňování zrezavělých šroubů. Po vyjmutí skla odstraňte veškeré nečistoty z rámu a otřete rám suchým hadříkem. Na očištění můžete použít i odmašťovač či technický benzín, na rámu by neměla zůstat předchozí těsnicí šňůra, ani jiné nečistoty. Nyní vezměte novou těsnicí šňůru, je samolepicí, pečlivě ji přilepte na okraj skla. V rozích by neměly vznikat mezery – je extrémně důležité, aby sklo nebylo nikde v kontaktu s kovem. Proto byste samolepicí šňůrou měli polepit i držáky skla. Následně už jen sklo vložte do rámu, těsnicí šňůrou směrem k rámu. Šroubky postupně utahujte křížem. Dotáhněte je tak, aby sklo nebylo dotažené až příliš, tím byste totiž také zvýšili riziko opětovného prasknutí. Když sklo uchopíte naproti sobě, mělo by se ve dvířkách mírně hnout.

Jak se vyhnout tomu, aby vám sklo znovu prasklo?

Základním pravidlem je vybírat kvalitní žáruvzdorná skla I. jakosti. Možnost neodborné montáže jste snad nyní také eliminovali, pokud jste postupovali podle výše uvedeného návodu. Dále byste už jen neměli podcenit pravidelnou údržbu. Kontrolujte svá krbová kamna, zda je vše v pořádku. Zaměřujte se zejména na to, jestli není těsnící šňůra zteřelá. Pokud vidíte, že je, včas ji vyměňte.