Vyzrajte na zimu a zahřejte a zútulněte interiér třemi jednoduchými kroky

Zatímco podzim je na ústupu, chlad a zima se pomalu vkrádají nejen do přírody, ale přebírají otěže i v našich domovech. Tam bude většina lidí v nadcházejících měsících trávit podstatnou část svých dnů, a tak není na škodu si interiér zútulnit. Jaké kroky byste měli podniknout, pokud na vás doma dýchá zima, i když tam jsou teploty více než uspokojivé? O své tipy se s námi podělila bytová designérka Anke Glut.

Hřejivé barvy

Anke Glut je ve svých návrzích střídmá a ráda pracuje s jednoduchými dekory a prvky. V interiéru preferuje přírodní materiály jako kov, dřevo a beton, u kterých vyzdvihuje zejména jejich prostotu a jednoduchou kombinovatelnost. „Když někdo řekne kov nebo beton v interiéru, mnoha lidem na mysl vytanou studené a neútulné barvy. Opak je však pravdou, tyto materiály nám dávají možnost v interiéru být přesně takoví, jací chceme být. Pokud je zvolíme, můžeme je následně lehce kombinovat a měnit. V létě dosáhneme vzdušných a světlých prostorů a v zimě za pomoci pár triků dosáhneme hřejivé atmosféry, o jaké se nám ani nesnilo,“ vysvětluje Anke Glut.

Jedním ze zmiňovaných triků je použití teplých a sytých barev. O slovo se v zimě hlásí zlatá, hnědá, terakotová či okrová barva. Zanevřít bychom však neměli ani na odstíny modré nebo zelené, které v malém množstvím dovedou přímo zázraky. A kam s nimi? Podle Anke Glut je vhodné v těchto barvách buď volit drobné dekorace, květináče nebo například rámy obrazů, které rozředí výše vypsané materiály.

Textilie

Podobné barvy můžeme volit i na textilie, jako jsou závěsy, koberečky nebo dekorativní polštáře. „Máme-li v bytě světlé zdi, podlahu a dokonce i nábytek, textilie by měly být syté a hravé, a to včetně sedací soupravy. U krémových zdí se bude vyjímat barevná pohovka, poslední roky je například trendem královská modrá,“ dodává Glut. Měli bychom si však dávat pozor na překombinování barev a držet se maximálně dvou základních odstínů.

Budiž světlo

V neposlední řadě je dalším důležitým krokem ke zútulnění interiéru dostatečné osvětlení ve správných tónech. Zapomeňte na studené bílé světlo a pokud v interiéru nemáte, pořiďte si na zimu ještě jednu úroveň osvětlení. Ideální jsou stojací lampy nebo malé lampičky, které lze umístit na poličky, případně ke knihovně či na stůl. Svítit by měly teplým světlem a nezapomeňte je ladit do podobného designu, alespoň co se jedné místnosti týče. „Hitem jsou v posledních letech lampy v industriálním stylu, které mají co nejméně designových prvků a splňují hlavně funkční požadavky. Nyní před Vánoci se však nabízí možnost interiér rozsvítit i za pomoci nejrůznějších svíček, které také vytvoří hřejivou a útulnou atmosféru,“ uzavírá téma bytová designérka Anke Glut.

Publikováno: 26. 11. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Ivana Vlčková