Pojištění domácnosti: Nezapomeňte stávající pojistku po Vánocích aktualizovat

Vánoce jsou za rohem a mnoho lidí se již těší na dárky, které najde pod stromečkem. Nejčastěji dostáváme elektroniku, vybavení do domácnosti nebo nejrůznější umění. Právě tyto položky ale zvyšují hodnoty domácnosti a pokud je pojištěná, smlouva je uzavřená na částku, která byla vypočítána v minulosti. Proč je dobré pojistku aktualizovat?

Pojistná hodnota domácnosti

Pojistná hodnota domácnosti představuje reálnou cenu majetku, který je součástí pojištěné domácnosti. Pojistná hodnota úzce souvisí s pojistnou částkou, a právě ta je pro pojištění domácnosti zásadní. Pojistnou částkou rozumíme maximální možnou částku, kterou pojišťovna vyplatí v případě pojistné události. Tato částka by tedy měla vyjadřovat nejvyšší možnou škodu, která může nastat. Představte si, že najednou o vše, co tvoří vybavení vaší domácnosti, přijdete. Kolik peněz to stojí a za kolik peněz budete schopni vše obnovit? Často se stává, že lidé svou domácnost podpojistí a pojistnou částku určí moc nízko v domnění, že plnění od pojišťovny pokryje případnou škodu. Pojišťovny jsou však oprávnění snížit pojistné plnění v poměru odpovídajícím podpojištění. K podpojištění však může dojít i časem. Právě tím, že smlouvu nebudete aktualizovat. Limity pojistného plnění mějte vždy aktuální a pokud dojde ke zvýšení hodnoty majetku ve vaší domácnosti, upozorněte na tuto skutečnost pojišťovnu. Sem patří nejen to, když si něco koupíte nebo něco dostanete, ale například i když provedete částečnou rekonstrukci interiéru nebo třeba pořídíte nový zabezpečovací systém.

Vánoční dárky

Pokud tedy pod stromeček dostanete nebo si sami nadělíte něco, co zvýší hodnotu vaší domácnosti, nezapomeňte smlouvu aktualizovat. Typicky se jedná o elektroniku, obrazy, cennosti, šperky, nábytek nebo nádobí. Nové věci a vybavení si vyfoťte a pokud to jde, uschovejte si účtenku. Oboje vám pomůže v komunikaci s pojišťovnou v případě pojistné události.

Co když pojištění ještě nemáte?

Pokud pojištění domácnosti sjednané nemáte, můžete tak učinit online, například na srovnávači pojištění Klik.cz. Zde zadáte základní údaje o domácnosti a vaše kontaktní údaje a rovnou se můžete podívat na nabídky jednotlivých pojišťoven včetně ceny pojištění, pojistných limitů a dalších podmínek. Pojištění následně můžete zaplatit a rovnou sjednat.

Publikováno: 03. 12. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Vlčková