Topný žebřík jako luxusní doplněk koupelny

Koupelny bývala kdysi místem, kterému se, co se týče designu, příliš pozornosti nevěnovalo. Stačilo strohé a praktické zařízení, které splnilo svůj účel a hotovo. Tyto časy jsou však dávno zapomenuty. S nástupem masivní výměny umakartových bytových jader se koupelny začaly měnit na elegantní a příjemné místnosti, ve kterých ovšem v naprosté většině případů bylo stále nutno s prostorem nakládat hospodárně a účelně. A přesně tady se do hlavní role začaly dostávat topné žebříky.

Když jde design ruku v ruce s praktičností

Topné žebříky jsou velice oblíbených řešením v menších koupelnách nejen kvůli oko lahodícímu provedení, ale také proto, že zaberou minimum místa a zároveň poskytnou požadované teplo. Staly se však součástí i prostornějších koupelen, a to jednoduše proto, že výrobci jejich design vyšperkovali k takové dokonalosti, že po nich architekti sahají jako po skvělém a krásném doplňku. Jejich velikost a provedení záleží samozřejmě na požadavcích majitele, buď je jejich účel čistě praktický, kdy nejen topí, ale slouží zároveň jako odkládací a sušící plocha, nebo jde čistě o dekorativní prvek, který koupelnu vyhřeje a dodá ji styl.

Elektrický, teplovodní, nebo kombinovaný

Topné žebříky pracují vesměs na stejném principu jako běžné radiátory, které známe z minulých dob. Vytápí je horká voda vháněná do trubek. Teplotní intenzita se pak reguluje termostatem. Při elektrickém topném žebříku je soustava trubek uzavřená, v jeho útrobách je zabudovaná topná tyč, která se po zapnutí do elektřiny rozehřeje. Jeho zapnutí je možné regulovat také časovým spínačem. Zvolit můžete i žebřík kombinovaný, to znamená teplovodní s elektrickou topní tyčí, ve kterém se spojily výhody obou předešlých typů.

Hodně muziky za rozumné peníze

Topné žebříky se pohybuji ve velice široké cenové škále, díky čemuž jsou určené prakticky pro každého. S jejich výběrem je dobré poradit se s odborníky, kteří by měli realizovat i jeho zapojení. Cena menších modelů začíná přibližně na šesti tisících korunách s stoupá v závislosti na velikosti a provedení. Pro údržbu je snadnější topný žebřík s hladkým povrchem. Běžné čištění zvládne mokrý hadřík.

Publikováno: 04. 02. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Ivana Vlčková