Jak ideálně kombinovat barvy v interiéru

Každý interiér by měl působit nejenom příjemně a útulně, ale měl by působit také sladěně. Nejenom s ohledem na jednotlivé materiály, ale také s hledem na jednotlivé barvy. Jak na jejich kombinace? Není to zase až tak složité.

Feng-shuei může být dobrou inspirací

Chcete mít interiér, který bude sladěný tak, že bude harmonický a vyvážený? Inspirujte se právě tímto známým stylem. Jaké barvy v tomto případě využít a jaké v podstatě neomezeně kombinovat? Základem je černá a bílá. K té se poté nebojte přidat také barvu červenou a doplnit ji zlatým nádechem. Tyto libovolné kombinace budou nejenom skvěle vypadat, ale dokážou působit i velmi harmonicky.

Využijte systém barevného kruhu

Dobrý tip, který je určený hlavně pro začátečníky. Ti mohou využít takzvaný barevný kruh. Jedná se znázornění všech hlavních barev, jednoduše do kruhu. Jak se následně vyznat v tom, které barvy se k sobě budou hodit? Postupy jsou hned dva. První se týká výběru dvou barev, které jsou protilehlé. Třeba červená a zelená, nebo fialová se žlutou. Dalším dobrým postupem je zvolení trojice barev vedle sebe. Může to být zelená, a k ní světlý odstín této barvy a světlý odstín modré. I tato kombinace působí velmi dobře.

Pozor na jednotnost

Máte několik oblíbených barev? Nesnažte se nutně ladit celý interiér jenom do této a jejich světlých či tmavých odstínů. Bude vypadat nejenom kýčovitě, ale také jednolitě, což příliš dobře nepůsobí. Vždy je dobré realizovat několik kontrastů. S tím pomůže výše zmíněný barevný kruh.

Nezapomínejte na vlastnosti barev

Mohou inspirovat, stejně jako mohou uklidňovat, nebo nás dokonce udržovat ve stresu. Světlé barvy dokážou konkrétní prostor opticky rozšířit, zatímco ty tmavé zase zmenšit. I toto je směr, kterého se při kombinování barev držte. Pokud máte menší byt a chcete zachovat harmonii, doporučíme hlavně světlejší odstíny.

Publikováno: 22. 11. 2017

Kategorie: Ostatní

Autor: Ivana Vlčková