Zrádný koronavirus: COVID-19 může mít i skryté projevy!

Koronavirus je novým typem viru, který se šíří podobně jako chřipka - prostřednictvím kapénkové infekce. Inkubační čas onemocnění je 2 až 14 dní a podle odhadů se první příznaky infekce obyčejně objevují po pěti dnech. Mezi nejefektivnější způsoby prevence přenosu je nošení roušky se stříbrem a dodržování hygienických pravidel. Pokud se vám nedaří přesvědčit své dítko, aby ochranu úst také nosilo, poohlédněte se na rouskoshop.cz po roušce pro děti. V nabídce najdete roušky pro chlapce i holčičky s pěknými potisky, ale také dětské respirátory ffp2.

Jak se koronavirus projevuje?

K nejčastějším projevům onemocnění COVID-19 patří horečka nad 38 stupňů Celsia, suchý kašel, problémy s dýcháním, malátnost, únava a bolest svalů jako při chřipce. Bolest či tlak na hrudi včetně ztíženého dýchání a kašle může poukazovat i na zápal plic. Tento stav může vyústit do selhávání orgánů, což je jednou z nejvážnějších komplikací infekce koronaviru. K osobám s vyšším rizikem zdravotních komplikací po nákaze koronavirem patří zejména starší lidé trpící přidruženými chorobami. Podle odborníků by se měli mít na pozoru i osoby s onemocněním srdce, cukrovkou, plicní chorobou či sníženou imunitou.

Pětina nakažených nemá žádné příznaky

Vědecké odhady naznačují, že přibližně 18 procent nakažených pacientů nemá žádné příznaky onemocnění, uvádí Forbes.com. Nejnovější zjištění však říkají, že i bezpříznakoví lidé mohou pociťovat dočasnou ztrátu čichu či chuti jako skryté projevy nákazy. Telegraph.co.uk doplňuje, že k nejinfekčnějším šiřitelům onemocnění by mohly patřit právě lidé s mírnými příznaky onemocnění. Nová studie informuje, že tito pacienti během prvního týdne onemocnění emitují až tisícinásobně více virových částic než lidé nakažení virem SARS.

Většina nemocných se vyléčí bez hospitalizace

Z článku publikovaném v odborném magazínu Journal of American Medical Association vyplývá, že téměř každý z pacientů hospitalizovaných pro koronavirus měl jako hlavní příznak horečku (83 až 98 procent), 76 až 82 procent lidí si stěžovalo na suchý kašel a 11 až 44 procent nakažených pociťovalo vyčerpanost a únavu. Dosavadní statistiky říkají, že přibližně 3,4 procenta nakažených koronavirem podléhá. Léčba COVID-19 trvá v průměru dva týdny, v případě komplikací se však může prodloužit. Za vyléčeného je člověk považován až tehdy, když jsou výsledky jeho testů negativní a virus v těle nenosí. Přibližně 80 procent lidí, tedy většina, se podle Telegraph.co.uk zotaví aniž potřebovala speciální zdravotní péči.

Publikováno: 15. 03. 2021 / Aktualizováno: 26. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Ivana Vlčková