Závěsy a záclony interiéru prospívají a sluší. Ale musíte si správně vybrat!

Pověsit, nebo nepověsit? Když se člověk podívá na rozmanitý sortiment stínící techniky, lehce nabude dojmu, že klasických závěsů a záclon netřeba. Ve skutečnosti je o oba zástupce bytových textilií zájem i dnes. Odpovídá tomu i bohatá nabídka. Jak se v ní neztratit, se dočtete v tomto článku.

​Na čem záleží, je styl

Závěsy jsou mocným interiérovým doplňkem. Mohou v domácnosti nastolit skvělou atmosféru, případně doladit tu stávající. Ze všeho nejdříve se však zamyslete nad celkovým stylem interiéru, do kterého se chystáte textilie pořídit. Nabídka designů je ohromná a zaručeně najdete vhodný kousek. A zatímco v moderně zařízením bydlení vypadají dobře typy, jež se věší na velká ocelová oka, do prostředí protkaného elegancí patří spíše nařasené závěsy, které se věší na garnýž pomocí háčků nebo se na tyč navlékají přímo. Tip: Neutrální prostor může doslova rozjasnit extravagantnější vzor. Takové záclony pak můžete doplnit polštáři ze stejné látky.

​O výsledném efektu rozhoduje látka

Závěsy a záclony se neliší pouze vzhledem. Vyrábí se z různých materiálů a všechny působí trochu jiným domem. Na výběr jsou textilie z bavlny, lnu, sametu, hedvábí a dalších materiálů – vyberte si ten, ke kterému chováte největší sympatie. Ale ohlídejte si hmotnost – příliš lehká látka visí poněkud zplihle nebo se jeví zmačkaně. Těžká zase nesplývá a je problém ji nařasit. Tkaniny se také liší světelnou propustností. Zamyslete se nad tím, kolik světla chcete do místnosti vpustit. Pokud závěsy či záclony vybíráte v e-shopu – a nemůžete se o vlastnostech materiálu přesvědčit na vlastní oči, nebojte se na ně zeptat prodejce. Jistě vám ochotně doporučí vhodný typ látky.

​Dvakrát měř….

Jak budou závěsy vypadat, záleží na jejich rozměrech (samozřejmě to platí také o záclonách). Proto by mělo nákupu předcházet pečlivé vyměření oken. Ke každé straně pak nezapomeňte přičíst pár centimetrů (cca 7 – 10) po obruby a záložky. Chystáte-li se látku řasit, vynásobte šíři okna 1,5 - 2×. Pro optické zvýšení prostoru zavěste volán cca 10 cm nad okno. Ještě lépe může vypadat garnýž těsně pod stropem. Luxusně mohou vypadat záclony, které sahají až k podlaze.

Publikováno: 24. 08. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Ivana Vlčková