Renovace parketové podlahy

Máte doma staré parkety a chcete je vyměnit za nové? Nevíte si rady, jak ze zašedlých a nevzhledných starých parket udělat opět krásnou dřevěnou podlahu? Řešení se vždy najde, jen vědět, jak na to. Parketovou podlahu není nutné hned měnit za novou, pokud ovšem odborník neposoudí, že to opravdu nemá cenu. Renovací parket ušetříme nejen čas, ale i peníze a dokonce i nervy.

Dřevěné parkety - ideální podlaha

Ano, pokud máme doma parketovou podlahu, byť je staršího data, máme doma opravdu kvalitní a pevnou podlahu. Že je stará a nevzhledná? Nevadí! Můžeme z ní zase udělat krásnou dominantu našeho pokoje, pokud ji svěříme do rukou odborníků. Ti mají mnohaleté zkušenosti v oblasti renovace parket a tak pro ně nebude ani ta naše žádnou novinkou. navíc mají potřebné stroje, jako například výkonné a kvalitní brusky, které jsou k této práci opravdu potřeba. Technik takové firmy nám nejprve zhodnotí celkový stav parket a poté navrhne možné řešení renovace. Jestliže podlaha nevykazuje žádné stopy hniloby nebo není vlhká, můžeme přistoupit k renovaci. Dřevo je dokonalý přírodní materiál, který je unikátní svou originální strukturou, vyznačuje se svou pevností a kvalitou. Navíc krásně voní a renovace jakékoliv dřevěné podlahy je možné i několikrát. Můžeme tak zajistit její dlouhověkost.

Renovace a jak na ni

První krok každé takové renovace spočívá v dokonalé přípravě. Je tedy nutné místnost vyklidit a nachystat si jednotlivé dílce parket ve stejné velikosti a druhu dřeva pro případ, že by bylo nutné vyměnit některé jednotlivé parkety. Pak musíme podlahu řádně na hrubo vybrousit. Je to z důvodu odstranění starého laku nebo nátěru, odstranění veškerých nečistot a podobně. Pokud máme takto parkety připraveny, můžeme přistoupit k druhé fázi renovace, což je tmelení.

Tmelení

Pokud parkety mají mezi sebou rozestupy, podlaha vykazuje i dolíky a jiné povrchové poškození, je třeba tyto místa dokonale zacelit. K tomu nám může posloužit speciální tmel na podlahu, kterým jednoduše všechny nedostatky odstraníme. Jestliže parkety ale například vržou, což se také může stát a bývá to častým nedostatkem, je pravděpodobné, že se parketa odlepila od povrchu a nedrží v ucelené soustavě parket. Je tedy potřeba parketu vyměnit. jednoduše ji doslova vyloupneme a nahradíme parketou novou. Musíme mít ale na paměti, že povrch podkladu musí být rovný, čistý a hladký. Jestliže je podlaha takto připravená, můžeme pokračovat dále v renovaci. Tmel musí dobře zaschnout a potom se opět musí podlaha vybrousit. tentokrát do hladka. Nutné je potom podlahu dokonale vysát, protože brusný prach je velice jemný a dostane se téměř všude. Takto připravená podlaha je pak nachystaná na závěrečnou fázi renovace a tou je její povrchová úprava.

Povrchová úprava dřevěných podlah

Parketové podlahy pod měkkým voskem nebo olejem jsou lépe chráněny před nečistotami a opotřebením než výrobky bez povrchové úpravy. Olej je neškodný a ekologický materiál. V případě potřeby lze podlahu, která byla naolejována lokálně opravit. Dřevěné podlahy a parkety ošetřené olejem jsou dobře chráněny před vlhkostí. Mohou se pokládat i v místnostech s vyšší vlhkostí nebo v nevytápěné místnosti. Vysoká odolnost povlaku proti opotřebení je dalším plusem ve prospěch oleje. Impregnace zvyšuje jas barvy a zdůrazňuje přirozenou krásu dřeva. Lakování je nejběžnější způsob povrchové úpravy parket nebo jiných dřevěných podlah. Musí se ovšem nanést v několika vrstvách a plně zatížit nalakovanou podlahu můžeme až po několika dnech.

Publikováno: 19. 11. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ivana Vlčková