Na pravidelný úklid terária nezapomínejte

Terárium se stává běžnou součástí domácností. Lidé totiž touží po domácím mazlíčkovi, ovšem nemají na něj tolik času. Proto si nepořizují psa nebo kočku, ale dávají přednost hadovi nebo pavoukovi, který tolik pozornosti nepotřebuje. Navíc terárium lze dnes sestavit z hliníkových profilů a dalších součástek stavebnice Aluhobby a majitel se tak (alespoň na okamžik) může vrátit do bezstarostného dětství.

V případě, že i ve vaší domácnosti dřímá terárium a v něm domácí mazlíček, nabízí se otázka - pamatujete na pravidelný úklid tohoto skleněného obydlí? Možná jste si při pořizování mazlíčka říkali, že zrovna velký nepořádek neudělá, ale opak je pravdou. I pavouk, ještěr nebo had dovedou udělat pořádný binec.

V čem spočívá úklid terária?

Úklid terária ale naštěstí není nic složitého. Je však nutné včasně odstranit veškeré nečistoty, které se v něm ukrývají. Jen tak předejdete vzniku bakterií nebo hnilobě, která by mohla velice ohrozit zdraví živočicha, jenž v teráriu žije. Při úklidu tak nejen, že vyměňte vodu a substrát, ale také zkontrolujte i jiné části terária a odstraňte z nich veškeré nežádoucí plaky. Zkontrolujte kromě skla také větve, kameny nebo jiné terarijní prvky a dekorace.

Voda se obměňuje denně, substrát se mění jednou za měsíc

Samozřejmě se úklid terária malinko liší dle toho, jaké zvíře v něm chováte. Zatímco některá ke svému životu potřebují množství vody, jiným stačí kvalitní substrát a voda v misce. Co se týče zmiňované vody, ta by se měla kontrolovat denně a denně by se také měla obměňovat. Čerstvá a čistá voda je základem spokojeného života terarijního zvířete. Co se týče substrátu, ten se mění jednou za měsíc (případně i dříve, pokud začne substrát zapáchat).

Nezapomínáme na čištění skel

Nedílnou součástí úklidu terária je samozřejmě i čištění skel. Omýváme je mokrým hadrem nebo utěrkou. Většinou jdou nečistoty hravě dolů, problém může nastat teprve s vodním kamenem, na které je zapotřebí použít speciální roztoky.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Ivana Vlčková