Tipy na rostliny, které oživí vaši zimní zahradu

Baví vás pěstování pokojových květin? Představte si, že byste měli pro svou zálibu jednu samostatnou místnost. Svou vlastní oázu, kam se vejdou nejen orchideje nebo muškáty, ale třeba i oleandr nebo eukalyptus. Přesně takovým prostorem může být zimní zahrada. Pokud o ní uvažujete a chcete si naplánovat nejen to, kde bude stát, ale co za rostliny do ní koupíte, bude se vám hodit náš přehled. Pojďme se podívat, jaké rostliny jsou ideální pro nevytápěné a jaké pro vytápěné zimní zahrady.

Nevytápěná zimní zahrada – relax od jara do podzimu

V případě nevytápěné zimní zahrady hodně záleží na její orientaci. Pokud se vám ji podaří umístit na jižní stranu domu, bude do ní víc svítit slunce a i v zimě se tu teploty budou držet výš. Bude i vhodnější pro pěstování rostlin, jak severní strana domu, kde bývá stín a chlad.

Pro tento typ zahrady jsou ideální méně choulostivé rostliny, třeba agáve nebo olivovníky, které dobře snáší mrazy, nebo oleandry. Obecně se tu bude dařit subtropické vegetaci, které nevadí v zimě nižší teplota a sucho.

Kromě toho se nevytápěná zimní zahrada hodí pro zazimování rostlin a keříků, které jsou od jara do podzimu ve velkých květináčích a truhlících venku na zahradě, ale chcete je uchránit před vymrznutím.

Řešením, jak tuto zahradu využít i v zimě a nebát se mrazů, je temperování na 5-10 °C. Tyto teploty svědčí subtropickým rostlinám, jako jsou citrusy, oleandry, eukalyptus, bugenvilea, ibišek nebo juka. Nemusíte teplotu zvyšovat moc, tyto rostliny jsou na chlad zvyklé, ale potřebují dost světla, proto je pro ně zimní zahrada lepší, než nevytápěná místnost v domě.

Na jaře, jak se bude postupně oteplovat, nezapomeňte při slunných dnech pravidelně větrat, hlavně pokud zvýšíte zálivku, ať se vám ze zahrady nestane tropický skleník. Dobré je vyřešit i zastínění, aby se choulostivějším květinám nespálily listy.

Vytápěná zimní zahrada – inspirujte se tropy

Tento typ je v podstatě další obytnou místností, jen s lepším výhledem. I v zimě si tu můžete sednout s knížkou, vychutnat si klid a potěšit se pohledem na zelenou oázu, kterou jste si vytvořili, zatímco venku bude mlha a holé stromy.

Pokud je vytápěná zimní zahrada z větší části propojená s interiérem domu, může v ní být v zimě nižší vlhkost. V takovém případě se sem hodí klasické pokojové rostliny, jako je třeba potos, monstera nebo filodendron. Pokud máte možnost udržet vyšší teplotu kolem 20 °C i vyšší vlhkost, bude se v zahradě dařit orchidejím, fikusům, parožnatkám nebo tillandsiím. Ty sice zvládají i nižší vlhkost, ale nedorostou do takové velikosti a šířky.

Zkrátka, zimní zahrada může být místem, kde si budete plnit své zahradnické sny. Ještě ji nemáte a uvažujete o její přístavbě? Ozvěte se firmě Karásek. Mají řadu let zkušeností se stavbou třísezónních zahrad a dokážou vymyslet řešení na míru jakékoliv nemovitosti.   

Publikováno: 15. 01. 2024

Kategorie: Zahrada

Autor: Ivana Vlčková