Co se spadaným listím?

Podzim vrcholí, a ještě nějakou tu chvilku vám na zahradu přistane pořádná kupka listí. Existuje hned několik řešení, která můžete následovat pro rozkvět vaší zahrady. Nejrychlejší jistě bude listí shrabat a dát jej do popelnice na biodpad. Můžete jej ale také proměnit v drahocenný poklad pro vaši zahradu případně i její obyvatele.

Odborníci i zasloužilí zahrádkáři vždy radí nenechávat ladem jen tak spadanou podzimní nadílku, protože hrozí různá rizika. V první řadě listí tlí, tudíž by vaše zahrada nemusela vonět právě po fialkách. Dalším důvodem je veliká pravděpodobnost vzniku plísně, která si ve vlhkém prostředí přímo hoví. Ale jak již asi očekáváte, není tím pravým ořechovým pro trávník a už vůbec ne záhonky. Abychom nezapomněli, zejména listí z ořešáků nebývá kvůli svému voskovému povrchu žádoucí jako pokrývka zatravněných ploch natož zmíněných záhonů. Zejména to „ořechové“ listoví totiž navíc podle odborníků může udusit možnou úrodu a přichystat tak nepřejemné překvapení na jaro.

Ovšem řeč je o napadaných kupkách celých listů ve své celé kráse, přesně tak jak je příroda stvořila. Naopak takové malé kousky pěkně nadrcené dohromady i s dalšími malými přebytky ze zahrady jako jsou větvičky, spadané kvítí a zbytky suché trávy, to může být přímo nedocenitelný poklad pro vaši zahradu, ale i kompost. Pokud drcené listí v kompostu vrstvíte spolu se zeleným například z posečené trávy a také vrstvou zbytků z vaší kuchyně, vytvoří se perfektní hnojivo pro rostliny okrasné i plodící. Zajisté po pravidelném přehazování a zalévání. Drcený červeno zlatavě hnědý poklad můžete použít jako přikrývku pod keře i stromy nebo dokonce jako izolaci na skalky. Chápeme, listí se chcete zbavit rychle a jednoduše. To vyžaduje silného a praktického pomocníka.

Zahradní aku vysavač listí Kärcher BLV 36-240 Battery fouká, vysává a drtí nejen listí, ale i větvičky, zbytky květů i suché trávy. Díky rychlosti 240 km/h je práce rychlá a jednoduchá. Využijete jej celoročně – při zastřihávání okrasných keřů i živého plotu, ale také při sekání trávy. Dokonce i při pletí plevele. Stačí vytrhat, ostříhat, nechat pár dní oschnout a poté vysát.

Potřebnou sílu zahradního vysavače můžete plynule regulovat pomocí otáček – lze zvolit buď maximální dobu chodu na jedno nabití baterie, nebo velký výkon. Další volicí páčka umožňuje přepínání mezi nastavením foukání a vysávání. Zařízení podrtí nasávaný materiál a prostorný vak pojme velké množství odpadu. Kolo ventilátoru je kovové, což zajistí jeho dlouho životnost a odolnost. Aby nebyla manipulace při delších pracovních intervalech únavná, je vysavač na listí vybaven komfortním ergonomickou rukojetí pro optimální rozložení hmotnosti. A samozřejmostí jsou i odnímatelná vodící kolečka.

Navíc nyní se slevovým kódem ZAPOLOVINU36 při nákupu ušetříte 50 % za baterie a rychlonabíječky, které v Kärcheru zakoupíte k přístrojům.

A pokud máte listí opravdu nadbytek, vzpomeňte, že se v něm a pod ním rádi choulí různí živočichové důležití pro naši zahradu i přírodu obecně. Načechrejte jim peřinku někam do koutu a pomůžete tak zahradě hned dvakrát.

Více se o pomocnících Kärcher dozvíte na www.karcher.cz.

Publikováno: 15. 11. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Ivana Vlčková