Co si počít při stěhování do menšího bytu?

Ekonomická krize má mimo jiné vliv i na ceny nájmů. Proto není divu, že se spousta lidí musí uchýlit k nelehkému kroku – stěhování z většího bytu do menšího. Taková situace ostatně může nastat i v případě stěhování do většího města, třeba stěhování v Praze, kde jsou ceny nájmů obecně vyšší. Ať už jsou však důvody jakékoliv, není na škodu se na přesun pořádně připravit.

Opravdu toho potřebujete tolik?

Až při stěhování si člověk uvědomí, kolik věcí během roků nastřádal. Pravdou ale je, že spoustu z nich potřebovat vůbec nebudete. Před stěhováním si tedy udělejte nekompromisní inventuru a zbavte se rozbitých, opotřebovaných věcí i toho, co už dávno nepoužíváte. V malém bytě se počítá každý centimetr. Ačkoliv jste si možná zvykli na svou luxusní dvoulůžkovou postel a jídelní stůl pro osm strávníků, v menším bytě se spíš uplatní multifunkční rozkládací kousky, ideálně ještě vybavené úložným prostorem. Starý nepraktický nábytek zkuste prodat, opadnou tak i problémy s jeho stěhováním.

Vyřešte úložný prostor a rozmístění

Než se do nového bytu kompletně nastěhujete, rozvrhněte si úložný prostor. Objednejte si skříně a regály, které budou sahat až ke stropu, navrtejte do zdí závěsné skříňky a na papíře nebo v počítačovém programu si rozkreslete co nejefektivnější rozmístění zařízení. Když se pak nastěhujete, už budete přesně vědět, co chcete kam dát, a stěhování bude méně stresující. Pokud se vrhnete do kreslení plánku, začněte od těch největších kusů nábytku a postupujte přes ty menší až k dekoracím a osobním předmětům. Má to ještě jednu výhodu – budete přesně vědět, kolik si toho můžete vzít s sebou.

Nevěště hlavu

I malý byt se dá alespoň opticky rozšířit a nafouknout. Vymalujte ho světlými barvami nebo zkombinujte tmavou barvu na jedné stěně s bílou. Vyhněte se jen červené, které prostor opticky zmenšuje. Využijte odrazovou plochu zrcadel a skleněných ploch k projasnění místností. Divy dělá i dostatečné osvětlení.

Publikováno: 30. 10. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: Ivana Vlčková