Jak renovovat starý nábytek

Starý nábytek rozhodně nemusí být na vyhození. Právě naopak. Je mnoho firem, které nabídnou jeho renovaci. Ne vždy je nutné se do jejich rukou svěřovat. Podívejte se na postup, který vám ukáže, jak to zvládnout jednoduše svépomocí.

Začněte s původním nátěrem

Prvním krokem by mělo být jeho omytí. Plně postačí voda a saponát. Díky tomu odstraníte povrchové nečistoty a zjistíte, v jakém je stavu. Ve většině případů je nezbytností renovovat i ten. Jak na to? Odstranit ho je možné například pomocí brusného papíru. Nejprve použijte hrubý okolo 80, poté střední okolo 120 a následně pokračujte tím jemnějším, s hodnotou okolo 180. Pokud máte ve své dílně k dispozici nářadí, mnoho práce si lze ulehčit pomocí brusky, nebo pomocí horkovzdušné pistole.

Pusťte se do drobných oprav

Ani ty nejsou u starého nábytku nic výjimečného a samozřejmě i ty souvisí s jeho renovací. Poměrně častý je postup spojený s nutností slepit prasklé částí nábytku. Ideální je použití disperzních lepidel, které jsou na dřevo nejlepší. Dále nezapomeňte mít při ruce také tmel, který se bude hodit na místa, kde vypadly suky, nebo na odštípnutá místa, kde daný kousek zkrátka a jednoduše chybí. Takto dodáte nábytku opět jeho původní vzhled, ale i funkčnost.

Ošetřete celý povrch

Doporučujeme použít například klihový roztok, který má velký vliv na zlepšení pevnosti. Také může přijít vhod pryskyřice, nebo epoxidový lak. Určitě nezapomeňte ani na nátěry, které pomáhají eliminovat plísně, dřevokazné houby a další problémové vlivy, které se dřevem souvisí.

Finální úprava

V čem spočívá? Samozřejmě v tom, že dřevěnému nábytku dodáte novou barvu. Ideální je dodržet původní odstín, díky čemuž zachováte i jeho původní vzhled. Jakmile je barva na svém místě, nechte ji zaschnout a tím je renovace hotová. Na chatu či chalupu, nebo do rustikálního interiéru máte dokonalý kousek.

Publikováno: 05. 10. 2017

Kategorie: Ostatní