Co sázet v létě, abyste se ještě dočkali úrody

Mít zahradu a na ní vlastní záhon, pařeniště, sadbovače nebo skleník je obrovská výhoda, i když znamená trochu práce navíc. A dopřávat si čerstvou zeleninu můžete prakticky až do podzimu. Nejen jaro je totiž obdobím výsevů, dokonce i uprostřed léta lze nakoupit semena a těšit se z bohaté sklizně.

Fazole postupně dosévejte

Některé plodiny jsou přímo určené k tomu, aby se dosévaly průběžně po celé léto. Patří mezi ně například pnoucí fazole, hrášek, kopr nebo koriandr. Fazole je ideální sázet ve čtrnáctidenních intervalech, a to až do poloviny července. Pozdější výsev už by mohl zasáhnout mráz a úrodu zničit. Saláty pro podzimní sklizeň lze sázet od července do poloviny srpna. Musíme ale zvolit správnou odrůdu, která je odolná vůči vysokým teplotám a hořknutí, ale i vybíhání do květu. Patří mezi ně třeba Jupiter nebo Merkurion. Vysít můžete také roketu, která má tu výhodu, že po seříznutí opět obrazí, nebo polníček, který se pak sklízí ještě před prvními mrazíky.

Vhodná odrůda mrkví a ředkviček

V červenci lze ještě sázet mrkev, především odrůdy, které mají kratší nebo kulatý kořen. Do podzimu stihne ještě vyrůst také červená řepa, kedlubny, fenykl, brokolice nebo mangold. Špenát a ředkvičky se mohou sázet i v průběhu srpna, zejména ředkvičky pak není problém sklízet ani během prvních mrazíků. Opět je ale nutné vybrat tu správnou odrůdu, jinak budou dřevnaté a předčasně vykvetou. Jak pekingské, tak čínské zelí stihnete vysadit během července. Je ale třeba jim pořídit hnojivo s vysokým obsahem dusíku, případně je vysadit do půdy, kde jste předtím pěstovali hrášek. Jelikož má zelí krátkou vegetační dobu, můžete ho sklízet už po dvou nebo třech měsících. Nezapomeňte na to, že v horkých dnech budou plodiny mnohem náročnější na zálivku. Vyplatí se investovat do přípravků určených k ochraně rostlin, ale ani bez přípravků proti škůdcům se nejspíš neobejdete.

Publikováno: 01. 07. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Ivana Vlčková