Betonové žumpy jsou efektivním řešením, jak naložit s odpadními vodami

Zdaleka ne všechny domácnosti mají napojení na centrální kanalizační síť. V tom případě však jako majitelé, pakliže se to týká právě vás, musíte zajistit, aby se odpad nedostával do okolní půdy. K tomu dobře poslouží zejména betonové žumpy.

Hlavním důvodem, proč si při výběru žumpy zvolit právě betonovou variantu, je fakt, že jsou betonové jímky velmi odolné. Levné jímky z plastu se totiž mohou poměrně rychle poškodit, a to zejména v důsledku přečerpávání odpadní vody fekálním vozem, během něhož se výrazně mění tlak v jímce. U betonové žumpy nehrozí popraskání stěn. Kromě toho má kvalitně provedená betonová jímka dlouhou životnost. Ideální je, necháte-li si ji vybudovat specializovanou firmou, která dodrží veškeré technologické postupy, aby beton nemohl popraskat a nedošlo k postupnému zborcení stavby.

Betonové žumpy se nejčastěji hodí k rekreačním objektům. Mnohé chaty a chalupy jsou totiž v odlehlých končinách, kde není možné napojení na centrální kanalizační síť. I dnes se ale najdou také celé obce a menší města, kde kanalizační systém chybí, takže pak musí jímky použít i majitelé klasických rodinných a bytových domů, což je sice v 21. století trochu překvapivé, nicméně se bohužel nejedná o žádnou vzácnost.

Důležitým prvkem u rodinných domů se stávají nádrže na dešťovou vodu

Kromě betonové žumpy je praktické si k domu pořídit kupříkladu také nádrže na dešťovou vodu. Každý si jistě za poslední roky všiml, že nastává celorepublikový problém s nedostatkem vody, a to zejména v letních měsících. Některé obce pak zavádí limity na spotřebu pitné vody, což majitele nemovitostí značně omezuje. Dešťová voda je přitom zdarma. Máte-li dostatečně velkou nádrž, ideálně podzemní, dá se s vodou zalévat zahrádka, použít se může rovněž na toaletě, případně při praní. Vybudování nádrže není nijak drahou záležitostí, navíc se nyní dají získat peníze ze státního dotačního programu Dešťovka. Tím, že budete používat tuto vodu, ušetříte poměrně značné množství finančních prostředků za dodávky pitné vody z centrálního vodovodu.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ivana Vlčková