Jak vybrat správnou lampu na noční stolek

Osvětlení ložnice, především pak nočního stolku a jeho okolí je svým způsobem specifické. Světlo by nemělo být příliš silné, aby zbytečně neoslňovalo nebo nám nenarušovalo spánek. Výběr noční lampy není složitý, je ale důležité dbát na některé zásady, díky kterým vyberete nejen správně, ale také podle posledních trendů, podobně jako bytový architekt nebo designér.

Stolní lampy na noční stolek

Výběr nočních stolních lamp je široký. Obecně panuje mezi architekty shoda, že lampa na noční stolek není pravidlem, ale má své výhody. Rozhodně by měla být spíš menších rozměrů a musí velmi dobře zapadat do celkového interiéru ložnice. Nejčastěji se lampy na noční stolek vyrábí z plastu, dřeva nebo kovu. My doporučujeme vyhnout se plastové lampě na noční stolek.

Plast jako materiál není tak trvanlivý, a přestože tvrzený plast může vydržet dlouho, časem se začnou jeho vlastnosti měnit, především vzhled. Doporučujeme raději investovat do noční lampy trochu víc a vybírat mezi dřevem nebo kovem (příjemná je také kombinace dřeva a kovu, která vypadá opravdu dobře). Někdy se můžete setkat například i se stojany lampy na noční stolek ze skla. Sklo také vypadá v interiéru skvěle, ale pozor na jeho křehkost.

Pozor na chromatičnost světla, volte teplou bílou

Dbát musíte na chromatičnost světla, tedy jeho barvu. Lampy na noční stolek zapínáme především večer, nejčastěji když jdeme spát. Ovšem v takovém případě by světlo nemělo být moc intenzivní a zároveň by rozhodně mělo být co nejteplejší. Doporučujeme zvolit chromatičnost světla okolo 2000–3000 Kelvinů, a to spíše k této nižší hranici. Takové světlo je velmi teplé, na pohled dekorativní žluté, které zároveň navozuje klid a harmonii, působí relaxačně.

Barva světla může navíc vaši ložnici výrazně zútulnit. Možná se to nemusí na první pohled zdát, ale právě světlo má velký vliv na to, jak se v místnosti cítíme.

Dopřejte si stmívač

Podobně, jako plyne den a mění se světlo venku, by v ideálním případě měla reagovat také světlo v našem interiéru. Bohužel tomu většinou tak není. Každopádně alespoň v případě lampy na noční stolek opravdu doporučujeme využít stmívač. Je vhodný proto, že může velmi účinně regulovat intenzitu osvětlení. Zatímco třeba po probuzení je lepší vysoká intenzita světla, jakmile usínáte, stačí světlo jen mírné a tlumené. Některé chytré žárovky můžete dokonce zapojit do takzvané chytré domácnosti a stmívání se může regulovat automaticky.

Pokud ještě váháte nad výběrem samotného stolku, který by vám celkově ladil s interiérem Vaší ložnice, je zde několik tipů, které vám pomohou s výběrem.

Publikováno: 26. 12. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Ivana Vlčková