Popínavé rostliny na fasádě ochrání dům

Rostliny nemusí patřit jenom do záhonů. Je možné mít je i na fasádě svého domu. Jaké jsou jejich výhody, jaké jsou jejich nevýhody a na co je třeba dbát, a jak o ně pečovat? Podívejte se na souhrn všech informací.

Jaká jsou pozitiva popínavých rostlin?

Velké plus je rozhodně spojeno s tím, že dokážou vaši fasádu velmi dobře chránit. Případné nečistoty tak ulpí na samotné rostlině, nikoliv přímo na fasádě domu. Dále nelze zapomínat ani na to, že dokážou vytvořit i celkem dobrou izolační vrstvu, čímž lze zlepšit samotnou tepelnou izolaci objektu a eliminovat tak různí teplotní výkyvy. Také nelze zapomenout na estetickou stránku. I ta je pozitivem, jelikož v mnoha oblastech, kde není nouze o zeleň kolem, toto řešení velmi dobře vypadá a ukazuje, jak dobře dokáže stavba do okolí zapadnout. Pozitivem je také široká škála možností, jako třeba břečťan, stejně jako přísavník trojlaločný, které jsou nejoblíbenější.

Mají rostliny na fasádě i své nevýhody?

Rozhodně ano. Ono negativum může souviset v první řadě s tím, že je zde riziko zarůstání kořenů do stavby, nebo s tím, že by se mohlo objevovat větší množství hmyzu. Roli však hraje hlavně typ popínavé rostliny, jelikož ne u každé toto všechno platí. Dalším negativem je to, že když už se rozhodnete pro jedno řešení, je velmi těžké rostlinu ze zdi odstranit, nebo snad zvolit jinou. I toto je dobré mít na paměti.

Jak se o ně starat? Je to jednoduché

Pozitivem rostlin na fasádě je také to, že nevyžadují nijak speciální péči. Základem je jenom správná hlína okolo domu. Je třeba, aby byla bohatá na živiny a byly pravidelně hnojena. Samozřejmostí je už jenom pravidelné zalévání. A do kolika let je možné mít finální výsledek? V závislosti na typu rostliny a rychlosti růstu počítejte s obdobím okolo pěti až osmi let. Poté bude fasáda na požadovaných místech kompletně schována za popínavou rostlinu.

Publikováno: 26. 10. 2017

Kategorie: Zahrada

Autor: Ivana Vlčková