Demolice je někdy levnější a celkově lepší řešení

Možná se zrovna nyní rozhodujete nad jednou věcí, a sice jestli podstoupit demolici nebo jestli se raději pustit do rekonstrukce. Zatímco z jedné strany slýcháte, že to přece nezboříte, když jste v domě prožili svoje dětství, z druhé strany vám lidé radí, ať se raději rozhodnete pro demoliční a bourací práce. Důvodem má být to, že je to nejen levnější, ale nakonec i celkově lepší řešení. Otázkou nyní zůstává, která strana tedy má pravdu?

Je třeba konstatovat, že demolice je někdy opravdu lepší a levnější řešení. Samozřejmě neplatí to ve všech případech. Kdy to platí, tak zejména u starých domů.

Staré domy mají celou řadu úskalí

Je třeba říct, že staré domy mají celou spoustu různých úskalí. Kupříkladu je velkým problémem narušená statika, narušené zdi nebo jakkoli poškozené základy, které navíc nebývají ani nijak kvalitní. Velkou neplechu umí napáchat vlhkost, která nejčastěji okupuje stropy, krovy a také střechu. Aby byla vlhkost zavčasu odhalena, je dobré pozvat si odborníka na pomoc. Ten může celkový stav starého domu objektivně zhodnotit.

Proč upřednostnit demolici?

Pokud jste se rozhodli pro demolici, pravděpodobně vás k tomu vedly nejen nekvalitní základy nebo vlhkost, která sužovala střechu nebo stropy, ale také vám nevyhovovalo dispoziční řešení, orientace oken nebo nemožnost využít podkroví a podobně. To jsou totiž velice časté věci, které rekonstrukci zabraňují.

Co se týče demolice, v tomto případě mluvíme jenom o stržení stavby, odvozu suti na skládku a následně o vyklizení pozemku, na němž zanedlouho může stát dům přesně podle vašich představ. V případě demolice a stavby nového domu není třeba dělat žádné ústupky nosným zdem.

Co vás také velice mile překvapí při novostavbě, je fakt, že bývá často dokončená daleko dříve, než by byla provedena rekonstrukce. A to je fakt, který světem příliš nekoluje, což je škoda. Podle nás by to bylo zásadní při rozhodování.

Publikováno: 29. 10. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ivana Vlčková