Starožitnosti s modernou v jednom interiéru? Není problém!

Starožitnosti pro mnohé představují nejen vzpomínku na staré časy – jedná se ale také o výhodnou investici. Kombinace starého nábytku s moderním stylem je ale výzvou pro nejednoho bytového designéra

Starý nábytek, obrazy nebo kukačky po dědovi přitom vnesou i do moderního bytu útulno a teplo domova. Oděrky, drobné flíčky a další patina v sobě nesou příběhy dob minulých. Kam je ale dát do bytu v moderním stylu?

Mějte jasnou vizi

Jen málokdy renovujeme celý byt od podlahy. Nákupy nového nábytku a doplňků jsou kontinuální proces, do kterého sem tam vstoupí i darovaný kus starého nábytku či jiné starožitnosti. Právě drobné přírůstky a výměny nového za starší přinášejí prostor pro experimenty. Ještě před samotným nákupem si místnost vizualizujte a představte si, kam nový kousek umístíte.

Začněte pomalu a s citem. Dobře funguje starožitný porcelán, který kontrastuje s moderními doplňky. Některé čajové sety a figurky jsou vyvedeny v bílé nebo slonovinové barvě, díky čemuž doplní moderní doplňky.

Věnujte pozornost barvám

O barvy jde především. Největší chybou při kombinaci starého s moderním je barevná přeplácanost. Při návrhu místností a nákupu starožitností se proto držte konkrétních barevných odstínů. Bílou nic nezkazíte. V kombinaci s trendy pastelovými barvami fungují také zlaté linie. Pokoje orientované na jih dobře vypadají i v odstínech modré.

Jestliže se vám červené křeslo nehodí do interiéru, nezoufejte. Šikovný čalouník změní potah nábytku na míru. Pak už stačí jenom trochu patiny a starý ušák dostane nový šmrnc.

Moderní interiéry jsou někdy neosobní a působí sterilně. Právě to změní starožitnosti s příběhem. S kombinací dvou stylů si díky citlivému přístupu poradíte sami a vdechnete vašemu bydlení nový ráz.

Publikováno: 19. 05. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Adéla Tichářová