Starší byty v Praze jsou předražené. Nové jsou finančně dostupnější

Ceny nemovitostí v Praze stoupají do astronomických výšin. Týká se to především starších bytů, které byly na konci roku 2017 více než šestkrát vyšší oproti nejlevnějším bytům v Ústeckém kraji. Pro srovnání: zatímco metr čtvereční na Ústecku stál průměrně 13 213 korun, v Praze průměr činil 80 504 korun. Realitnímu trhu dominují především byty Praha a Brno. V největších tuzemských aglomeracích je nejvíce pracovních příležitostí, což přitahuje zájem i o bydlení v sousedních lokalitách. Nové i straší byty ve Středočeském a Jihomoravském kraji jsou o poznání vyšší než v ostatních krajích.

Kolik stojí byty v jednotlivých krajích?

Na špici ceníku jsou starší pražské byty, které stojí oproti průměrným cenám starších bytů v mimopražských regionech o cca 160 % více. Byty v Jihomoravském kraji také nepatří k nejlevnějším, ale přesto se umístily na druhém místě s velkým odstupem. Metr čtvereční stál ke konci roku 50 652 korun. Průměrná cena bytů ve Středočeském kraji činila 40 583 korun, v Plzeňském kraji 37 690 korun, v Karlovarském kraji 28 509 korun a v Moravskoslezském kraji 20 207 korun.

Nejdražší byt stojí přes 100 milionů

Pražský průměr výrazně navyšují některé jednotlivé byty. Například za nejdražší byt – mezonet v Pařížské ulici – zaplatíte 122 milionů korun. Nachází se v šestém a sedmém podlaží činžovního domu a mimo jiné disponuje soukromým výtahem vedoucím přímo do něj.

Kde se poohlédnout po levnějším bydlení?

Prodej bytů v Praze samozřejmě nezahrnuje pouze starší a extrémně drahé položky. Levné jsou byty v panelových domech a v nových developerských projektech. S velmi pozitivní odezvou se setkal český developer FINEP, o jehož kvalitní a cenově dostupné bydlení jeví lidé velký zájem. Na aktuální nabídku se můžete podívat na www.finep.cz.

Publikováno: 03. 04. 2018

Kategorie: Reality

Autor: Ivana Vlčková

Tagy: byty v Praze