Moderní bydlení si zaslouží fasádu v moderních barvách

Čeká vás rekonstrukce fasády domu a nevíte si rady s výběrem barvy? Doby, kdy většina staveb nudila stereotypní šedí, jsou naštěstí dávno pryč. Moderní fasády jsou funkční a zároveň velmi nápadité. Na druhou stranu však nelze tvrdit, že by to na ulicích vypadalo jako v cirkuse – klasika je stále velmi oblíbená, protože dostala nový rozměr.

Jaké fasádní barvy použít?

Profesionální malíři a natěrači nedají dopustit na disperzní barvy s organickým pojivem. K výhodám patří ředitelnost s vodou a snadná zpracovatelnost. Zároveň dobře kryjí a slušně odolávají venkovním vlivům. Vybíráte-li barvu s ohledem na vysokou paropropustnost, zvolte jednosložkovou silikátovou barvu s organickou příměsí a pojivem z draselného vodního skla. Tento typ barev však neposkytuje fasádě dostatečnou ochranu před vlhkostí. Vodotěsnost a paropropustnost kombinují barvy se silikonovou pryskyřicí. Hodí se na fasády domů, které trápí plísně, mechy a lišejníky.

Nejoblíbenější fasádní barvy současnosti

Barva fasády by měla respektovat povahu domu či okolní krajinu. Snažit se o jakékoliv extrémy jen kvůli tomu, aby byla stavba „vidět“ a nezapadla mezi ostatními, není rozumné. Ale jaké konkrétní tóny nyní „letí“? S fasádními barvami je to jako s make-upem - to, co jednomu domu velmi sluší, se na jiný absolutně nehodí. K trendy barvám patří oranžová, světle hnědá a písková, ovšem neméně oblíbené jsou moderní odstíny neutrálně šedé – rozhodně nevypadají unyle jako kdysi, ale naopak stavbám propůjčují osobitý look. Rada na závěr zní: nátěry fasád vypadají dobře v případě kombinace sytých tónů a světlejších barev. Fasáda zcela zahalená do sytých či křiklavých barev vypadá rušivě, mnohem lepší jsou neutrální a tlumené tóny, které navíc v létě více odráží sluneční paprsky a zamezují nechtěnému přehřívání domu.

Publikováno: 08. 08. 2018

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ivana Vlčková