Kalová čerpadla využijete i na zahradě nebo v bazénu

Kalová čerpadla slouží především v septicích a jímkách, své uplatnění ale najdou i jinde. V tomto článku se na možnosti dalšího využití podíváme. Možná si říkáte, že kalová čerpadla slouží pouze k jednomu účelu. To ale není pravda. Díky svým vlastnostem najdou uplatnění v celé řadě odvětví. A v tomto článku vám ukážeme, jak je můžete využít i u vás doma.

K čemu se kalová čerpadla dají použít?

Kalové čerpadlo se používá primárně k odčerpávání špinavé vody z žumpy. Jeho využití je ale mnohem širší, než se může zdát. Záleží jen na tom, co všechno vaše kalové čerpadlo umí. Standardní kalová čerpadla jsou vybavena mřížkou. Ta brání tomu, aby se dovnitř dostaly větší nečistoty. Speciální pumpy pro septiky ale často bývají vybaveny systémem nožů, s nimiž je možné větší částice rozmělnit. Tato čerpací technika se pak dá použít při odčerpávání vody ze zaplaveného sklepa nebo místnosti. Skvěle pomůže i při výměně vody v bazénu či zahradním jezírku. Stejně dobře poslouží i při čerpání vody ze studny nebo ze sudu. Jejich vlastnosti ale nejlépe vyniknou především v septiku a jímce, kde mohou využít své parametry na maximum.

Jak vybrat kalové čerpadlo?

Jak jste tedy mohli zjistit v předchozích odstavcích, kalová čerpadla rozhodně neslouží pouze k jednomu účelu. I proto na trhu naleznete celou řadu alternativ s rozdílnými vlastnostmi. Na závěr tohoto článku vám ale ještě poradíme, na co si při výběru kalového čerpadla dát pozor.
  • Průtok vody - u kalových čerpadel se setkáte s průtokem v řádu několika set litrů za minutu. Pořídíte ale i slabší modely. Vyberte si tedy takový, který bude přesně sedět vaším potřebám.
  • Výtlak - výtlak udává, jak hluboko můžete čerpadlo ponořit, aby dokázalo vyčerpat vodu. U většiny čerpadel je maximální výtlak v jednotkách metrů. Setkáte se ale i s výkonnějšími modely.
  • Konstrukce - jinak řečeno materiál, ze kterého je čerpadlo vyrobeno. Nerezový kov je nejlepší alternativa, pořídíte ovšem i plastová čerpadla. Ta jsou vhodná především pro občasné využití.

Publikováno: 13. 11. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: Ivana Vlčková