Jak vytvořit stylový interiér z různých kusů nábytku a dekorací

Ideální řešení interiéru jsou jako matematické vzorce nebo noty – nic zbytečného, každý prvek jasně na svém místě s přesně definovanými funkcemi. Využijte moderní vybavení interiéru k vytvoření harmonického prostoru bydlení, kanceláře, hotelu či restaurace.

Krok 1. Koncept

Budete si muset něco vybrat – skandinávskou funkčnost, brutální loft, futuristickou bioniku, povýšenecký high-tech, evropský neoklasicismus nebo jiný směr interiérového designu. Důležité je jasně definovat rámec a nepřipouštět kompromisní řešení. Stoly, konzole, židle, věšáky, pufy, police, zrcadla se vybírají podle zvoleného konceptu.

Krok 2. Prostorová řešení

Zdobení místnosti začíná plánováním logistiky. Po měření místnosti proveďte několik náčrtů. Věnujte pozornost trasám intenzivního provozu v místnosti, dopravním vektorům, pravidlům ergonomického plánování vnitřního prostoru.

Rozložení nebo počítačová vizualizace vám pomůže učinit správná rozhodnutí:

  • optimální počet kusů nábytku v místnosti;
  • výška a tvar svítidel, světelné scénáře;
  • ergonomické rozměry polic, konzol, stolů, židlí;
  • možnost instalace konferenčního stolku nebo pufu.

Rozložení vám pomůže pochopit – do které oblasti byste měli umístit zrcadlo, abyste rozšířili prostor nebo zavěsili hodiny, abyste dali místnosti pozitivní dynamiku.

Krok 3. Přístup sklizně

S dekorací místnosti by se mělo zacházet jako se sbírkou jedinečných artefaktů. Pozorně si prostudujte online katalogy, povolte několik možností ve virtuálním košíku a přejděte na další sekci. Dekorace začíná velkými předměty, poté jsou dokončena křesla, židle a konferenční stolky. Závěrečnou fází jsou drobné dekorační předměty a bytový textil.

Ve fázi vytváření kolekce je třeba analyzovat, jak budou židle určitého tvaru kombinovány s jídelním nebo pracovním stolem, které police budou tvořit jeden celek s konzolí nebo boxy na květiny, do jaké míry zrcadla, věšáky, hodiny, vázy podporují obecný koncept.

Krok 4. Barevné schéma

Pomocí pravidel malby a grafiky vyberte optimální barevné schéma a rytmus každé položky dekorace. Tmavé kusy nábytku působí masivněji a pevněji než světlé. Vertikální linie polic, věšáků, svítidel opticky zvětšují místnost, horizontální linie stolů a konzolí vytvářejí iluzi dodatečného prostoru.

Krok 5. Kreativita

Velcí mistři jemně cítí hranici mezi všeobecně uznávanými pravidly a revolučními řešeními. Tak se objevila vyspělost art deco, wabi sabi nedbalost a neoklasická funkční estetika. Co přidáte do své výzdoby?

Publikováno: 10. 05. 2024

Kategorie: Interiér

Autor: Adéla Tichářová