Práce z domu má výhody i nevýhody. S čím byste měli počítat

Na první pohled se práce z domu jeví jako snová. A pro spoustu lidí také je. Na druhou stranu má i negativa, která je vhodné důkladně zvážit. Takže než učiníte konečné rozhodnutí, seznamte se s oběma stranami mince.

Výhody

Zřejmě největší výhodou práce z domu je možnost snadné organizace času dle aktuální potřeby. V praxi to sice neznamená, že budete mít celý den jen pro sebe – ale budete si ho moct rozvrhnout, jak se vám zlíbí. Se sháněním zakázek vám pomůže prostředník, třeba jako je tento.

Dalším nesporným benefitem je možnost skloubení práce z domu s péčí o děti. Nechcete-li menší dítko trápit ve školce, můžete o něj pečovat a zároveň pracovat. Neměla by vám však chybět sebedisciplína a samostatnost.

Mnozí lidé se v domácím prostředí na práci lépe koncentrují, protože je neruší přítomnost kolegů a dalšími faktory, které jsou typické pro běžné pracoviště. Jinými slovy: pokud vám kancelář nevyhovuje, pak doma uděláte mnohem více práce za kratší dobu.

Navíc ušetříte spoustu času, který byste strávili dojížděním. Nehledě na finanční prostředky – benzín ani jízdné nejsou zadarmo.

Nevýhody

Nemá smysl si namlouvat, že práce z domova nemá negativy. Tím nejzásadnějším je nutkání odkládat práci na později. Mnoho lidí, pro které se home office stalo každodenní rutinou, podvědomě odsouvá povinnosti a notoricky nestíhá deadliny.

Zároveň se připravte na skutečnost, že možná zažijete pocit odloučení. Pro člověka, který se rád pohybuje v kolektivu, může být za čas práce doma frustrující. Absence sociálního kontaktu se může na daném jedinci podepsat trvale.

Za zmínku stojí také to, že se na zaměstnance pracující z pohodlí domova poněkud zapomíná při stanovení odměn. A platí to také o povýšení – jen málo vedoucích pracovníků nemusí docházet do firmy. Proto práci z domu preferují spíše freelanceři.

Přidat komentář